نسخه چاپي ارسال به دوست

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور:
خراسان شمالی، پایلوت اجرای طرح ملی مهارت آموزی ویژه دانشگاه فرهنگیان می شود

علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با حضور در شورای مهارت استان خراسان شمالی گفت: خراسان شمالی را به عنوان پایلوت اجرای طرح «ملی مهارت آموزی ویژه دانشگاه فرهنگیان» معرفی می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، هاشمی، معاون وزیر کار و رئیس سازمان در بیست و هفتمین سفر استانی خود در شورای مهارت استان خراسان شمالی که به ریاست محمدعلی نجفی استاندار، 1 مهر ماه تشکیل شد، حضور یافت.

هاشمی با تأکید بر ارتقای سهم مهارت در جامعه گفت: دانشجویان و معلمان باید قبل از فارغ‌التحصیلی مهارت‌های لازم را کسب کنند تا وقتی عنوان معلمی به آنان اطلاق می‌شود بتوانند اشتیاق مهارت آموزی را به دانش آموزان منتقل نمایند.

 وی افزود: تا کنون همه به دنبال کسب علم و دانش بودند اما اکنون عصر مهارت آموزی  است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اینکه هیچ دانشجویی نباید بدون فراگرفتن یک یا چند مهارت، حیطه دانشگاه را ترک کند، گفت: کارگاه‌های مهارت‌آموزی به روی دانشگاه‌ها باز است و باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که هر دانشجو چند واحد مهارتی را  بگذراند.

هاشمی  با بیان اینکه ارزش علم و دانش نباید خدشه دار شود بیان کرد: بیکاری دانش آموختگان تهدیدی برای حوزه آموزش است در حالی که  اگر این قشر، مهارتی آموخته باشند پس از فراغت از تحصیل دیگر بیکار نخواهند ماند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای با بیان اینکه امروز مهارت ضرورت اجتناب ناپذیر جامعه است، گفت: اکنون باید این بخش را احیا کنیم و در این مسیر تمامی دستگاه ها، مراکز آموزش عالی،آموزش و پرورش، صنایع و دیگر حوزه ها باید مشارکت داشته باشند.

معاون وزیر کار گفت: هر فردی که احساس بی نیازی به مهارت کند نمی تواند انتظار کسب شغل برای معیشت پایدار داشته باشد.

وی ادامه داد: عرصه مهارت دارای تحولی مستمر است و با توجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی، مشاغل نیز به سرعت دچار ریزش و تحول می شود.

هاشمی تأکید کرد: در هر دوره پنج ساله، توانایی مهارتی افراد باید به‌روزرسانی شود.

در 80 روستای استان خراسان شمالی طرح روستای بدون بیکار اجرایی می شود

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بر جریان سازی برای مهارت آموزی در کشور و به خصوص نواحی روستایی تاکید کرد و گفت: تمامی فعالان حوزه مهارت باید شناسایی و از توانمندی آنان در این خصوص بهره برد.

هاشمی خواستار ایجاد «شهرک  مهارت» در استان ها شد و افزود: در خراسان شمالی نیز باید تمامی مراکز فعال بخش خصوصی در زمینه مهارت آموزی در مجموعه ای تجمیع شوند.

وی گفت: این سازمان آمادگی دارد تا در ۸۰ روستای استان خراسان شمالی طرح روستای بدون بیکار را اجرایی کند و به این گروه مخاطب آموزش های مهارتی را بیاموزد.

استاندار خراسان شمالی: برنامه راهبردی مهارت استان تدوین می شود

محمدعلی شجاعی، استاندار خراسان شمالی در جلسه شورای مهارت استان گفت: «برنامه راهبردی مهارت» در استان با محوریت تمام دستگاه های اجرایی تدوین شود.

شجاعی افزود: پیش نویس برنامه راهبردی مهارت تا ۲۰ روز آینده به صورت کاملا بومی نگاشته شود و تمام داشته های استان در اجرای برنامه راهبردی مهارت به کار گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه «کشاورزی و گردشگری» پیشران اقتصاد استان است، تصریح کرد: آموزش مهارت ها نیز باید بر همین پایه ارائه شود لذا در یک برنامه زمانبندی مشخص، بحث مهارت آموزی باید در استان به صورت جدی دنبال شود.

شجاعی برای تحقق این هدف، همکاری با سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشو را ضروری دانست.

در پایان این نشست دو مجوز فعالیت مهارت آموزی به دانشگاه فرهنیگان خراسان شمالی و مرکز کارآموزی کارگاهی مجتمع آلومینای جاجرم اعطا شد.


تاریخ درج خبر : شنبه ٣ آبان ١٣٩٩ | ساعت درج خبر : ٠٩:١٦ | تعداد نمایش خبر : 1925
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: